İzmir Rotasyon Ayarı

Sürüş sırasında aracın tüm yapısal bileşenlerini destekleyen ve aracın zemine temasını sağlayan önemli bir organdır: lastikler. Araç lastikleri, zaman içinde zeminle temas sonucu meydana gelen aşınma ile karşılaşırlar. Ek olarak, lastiklerin içerdiği hava basıncı da zamanla düşebilir. Bu sebeple, düzenli olarak lastik hava basıncı ve desen kontrolü yapmak önemlidir. Akılda tutulmalıdır ki lastiklerin yüzeyindeki aşınma arttıkça, dişler de kısalır ve bu durum lastik değişimini gerektirebilir. Çünkü dişlerin kısalmasıyla birlikte, lastiğin sürtünme özelliği azalır ve aracın yol tutma kabiliyeti düşer. Yol tutma kabiliyetinin azalması ise güvenli sürüş için ciddi bir risk oluşturur.

Lastik ömrünü uzatmak için oto lastik dişlerinin derinliğini kaybetmesini engellemek gerekir. Bu amaçla pürüzlü ve kötü zeminlerde araç kullanmaktan kaçınmak, aşırı hız yapmaktan kaçınmak, mevsimine göre lastik kullanmak çok önemli önlemlerdir. Ancak her şeye rağmen oto lastiklerin ömrü dolduğunda değişmeleri gerekir. Oto lastik kullanım süresini uzatmanın bir yolu da rotasyondur. Peki, lastik rotasyonu nedir ve nasıl yapılır?

Bir otomobilde ve diğer motorlu taşıtların pek çoğunda tüm lastikler eşit derecede yıpranmaz. Genellikle ön lastik derinliği arka kısımdaki derinliğine oranla çok daha hızlı azalır. Başka bir deyişle; ön lastikler, arka lastiklere oranla daha çabuk yıpranır, daha çabuk eskir. Eğer sürekli önde aynı lastikleri kullanırsanız belirli bir  süre içinde bunları değiştirmeniz gerekirken arkadakiler hala kullanılabilir durumda olacaktır. Ancak önde yeni arkada aşınmış lastik kullanımı da süspansiyonu olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple de her iki tarafta da eşit aşınma sağlamanız gerekir.  Ön ve arka kısımda eşit şekilde aşınma için yapılacak işleme de lastik rotasyonu denir. Rotasyon, belirli periyotlarla ön tekerlekleri arkaya almak yani yer değiştirmektir. Bu amaçla lastik takma işini de uzmanına bırakmak faydalı olabilir.

Aracınızın rotasyona ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek için oto lastik bakımı ve rotasyonu için bizimle iletişime geçiniz.

İletişim İçin Tıklayınız

Yüksel Jant Lasitk Tanıtım Filmi